Sunny Autumn
Mieszkaj wygodnie i ciesz się jesienią życia
Projekt wyróżniony przez Jury konkursu Siemens Future Living Award 2015 - za podjęcie istotnego problemu starzejącego się społeczeństwa ("Udało się zobaczyć naszą starość i pomyśleć o tym, jak o to zadbać.") oraz przez redakcję miesięcznika Design Alive - za dostrzeżenie wagi wartości humanistycznych w poszukiwaniach rozwiązań dla przyszłości, ukierunkowanie na człowieka, jego potrzeby i jakość relacji z innymi.
Future Living Award 2015
Przyszłość ma twarz dojrzałej kobiety.
Najprawdopodobniej żyjącej w pojedynkę.
W 2045 roku wiele kobiet, dziś 30-40 letnich, nie będzie miało najbliższej rodziny – dzieci i męża. Z różnych powodów: tak wybrały; nie mogły mieć dzieci; nie spotkały odpowiedniego mężczyzny.
Te, które urodziły dzieci i mają dziś partnerów, z dużym prawdopodobieństwem za 30 lat będą same - dzieci będą miały swoje życie, z partnerem rozejdą się lub on umrze wcześniej niż one.
W każdym przypadku, o ile kobieta nie posiada dużego majątku/oszczędności/dobrej emerytury po mężu, problemem będzie dla niej samodzielne utrzymanie się.
Jednocześnie będą to inne kobiety niż staruszki AD 2015. Będą aktywne fizycznie
i intelektualnie, żądne nowych doświadczeń do późnych lat. To, co dziś jest pewnego rodzaju ciekawostką, czyli bardzo sprawna, dbająca o siebie kobieta 75+, często aktywna zawodowo, realizująca swoje pasje, będzie czymś normalnym.
Starsi ludzie zyskają ważne miejsce w społeczeństwie. Będą twarzami znanych marek, autorytetami zapraszanymi do mediów i życia politycznego. Młodsze pokolenia będą chętnie utrzymywać z nimi kontakty – młodzi będą chcieli korzystać z wiedzy i doświadczenia starszych w sprawach życiowych
i zawodowych, będą lubili spędzać z nimi czas. Dialog międzypokoleniowy będzie ważny i dla młodych, i dla starych - będzie czymś naturalnym.
Ludzie starzy będą współdzielili mieszkania. Nie będą mieli innego wyjścia. Życie w „komunach” stanie się koniecznością dla seniorów, tak jak dziś jest sposobem życia młodych ludzi, których nie stać na kupno, a nawet wynajęcie, własnego mieszkania. To będzie wpływało na rynek przedmiotów użytkowych. Wszechobecne współdzielenie będzie implikowało funkcjonalność sprzętów, szczególnie AGD, które będzie używane przez wiele osób, o różnych preferencjach. Dlatego sprzęt będzie musiał umieć dostosować się do każdego użytkownika – „pamiętać” jego osobiste ustawienia.
Jednocześnie AGD stanie się nośnikiem spersonalizowanej, angażującej reklamy
i będzie ważną pomocą w oszczędzaniu czasu – dzięki możliwości robienia zakupów i płatności online.
W handlu najważniejszy będzie marketing rekomendacyjny, skuteczne polecanie produktów i usług będzie wynagradzane. Użytkownicy – szczególnie ci starsi, doświadczeni – będą pełnić ważną rolę w tworzeniu contentu marek.
W handlu ważne będą zasady fair trade, firmy eksploatujące ludzi i środowisko nie będą miały racji bytu.
Życie w komunach sprawi, że jeszcze mocniej będziemy podkreślać swój indywidualizm i szukać prywatności. W powszechnym użytku będą oculusy, dzięki którym będzie można zatopić się we własnym, wirtualnym świecie. Oculusy pozwolą na oglądanie filmów w zupełnie nowym wymiarze, oglądanie wystaw i sztuk teatralnych, zwiedzanie najdalszych zakątków świata. Będą narzędziem do nauki nowych rzeczy, pomocą w wykonywaniu ćwiczeń i w diagnostyce medycznej, która będzie na bardzo wysokim poziomie, umożliwiając wychwytywanie nieprawidłowości w działaniu organizmu na bardzo wczesnym etapie. Dzięki temu choroby przewlekłe oraz nowotwory zostaną wyeliminowane.
Będziemy żyć dłużej i do końca będziemy w dobrej formie, aktywność fizyczna seniorów będzie czymś naturalnym. Nowoczesne technologie będą narzędziem, dzięki któremu oszczędzać będziemy czas, aby pożytkować go na to, co sprawia nam przyjemność i rozwija nas wewnętrznie. Bardzo ważna będzie duchowość.
Projekt nowoczesnych osiedli dla seniorów bierze pod uwagę wszystkie te tendencje. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak uczynić, aby starość dzisiejszych 30-40 latków była pogodna, bezpieczna i możliwie beztroska.
Aleksandra Laudańska, Warszawa, październik 2015